بررسی نامه تاریخی امام به گورباچف در سی امین سالگرد ارسال آن

بررسی نامه تاریخی امام به گورباچف در سی امین سالگرد ارسال آن

در سی امین سالگرد ارسال نامه امام خمینی(ره) به گورباچف عصر روز پنجشنبه (27 دی ماه) در جوار حرم مطهر امام خمینی(س) نشستی در بررسی این نامه برگزار می شود.

هفدهمین شماره فصلنامه اندیشه سیاسی در اسلام منتشر شد

هفدهمین شماره فصلنامه اندیشه سیاسی در اسلام منتشر شد

پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی هفدهمین شماره فصلنامه اندیشه سیاسی در اسلام را با مطالب متنوع منتشر کرد.

کد مطلب: 595 | تاریخ مطلب: 20/06/1397
 • تلگرام
 • Google+
 • Cloob
 • نسخه چاپی

مروری بر منشورات و فعالیتهای موسسه در زمینه عاشورا؛

نهضت و قیام عاشورا در کلام و پیام امام خمینی (ره)

نهضت و قیام عاشورا در کلام و پیام امام خمینی (ره)

محرّم ماهی است که به وسیلۀ سید مجاهدان و مظلومان، اسلام زنده شد‏‎ ‎‏و از توطئۀ عناصر فاسد و رژیم بنی امیه که اسلام را تا لب پرتگاه برده‏‎ ‎‏بودند رهایی بخشید. اسلام از اول پیدایش با خون شهیدان و مجاهدان‏‎ ‎‏آبیاری شد و به ثمر رسید.

روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره):  امام خمینی (س) نسخۀ بی‌ بدیل بزرگان علم سیاست و معنویت در عصر ما بود. آنچه که این ستاره درخشان آسمان فضیلت را از دیگران ممتاز کرده است، بنا نهادن کاخِ رفیع علمی خود بر بنیان عظیم و استوار خودسازی و فضیلت، آن هم در دنیای عشق و عرفان حضرت احدیّت است.

امام(ره) زمانی بر عظمت علمی خود افزود که نفس خویش را در دستان پرقدرت معرفت و عشق به الله ، اسیر کرده بود و در حالی سیاستمداری روشنفکر شد که تعبّدش در برابر احکام الهی الگوی مؤمنان بود. او در حالی که در دنیای تهجد و شب‌زنده‌داری یکه‌تاز میدان بود، در کشورداری و رهبری رقیبی نداشت. دنیای عارفانه و عاشقانه امام با حضرت حق، نه تنها او را از مردم دور نکرد بلکه قرب الهی را در خدمت به مردم می‌دانست و همواره به مردم عشق می‌ورزید و در حفظ حقوق و ارزش مردم می‌کوشید. او که همواره از حسین می گفت و از قیام او، و به قیام او چون یک حجّت و دلیل آشکار برای انجام تکلیف می نگریست تداوم ‏بخش نهضت عاشورا شد و فریاد حق طلبی و ظلم‏ ستیزی امام حسین(علیه‏السلام) را در سرتاسر بلاد اسلامی زنده کرد و شرافت و کرامت الهی انسان، انسان مسلمان را شکوفا نمود و از خود یک نظام نشأت گرفته از اسلام به جای گذاشت. ‏‏آنچه در پی می آید گوشه ای از فعالیتهای موسسه در باره عاشورا  و قیام امام  حسین(ع) است.

 -  کتاب قیام عاشورا در کلام و پیام امام خمینی (ره)‏‎ دفتر سوم از آثار موضوعی تبیانها‏*‏ ‏‏است که توسط‏‏ ‏‏مؤسسه تنظیم و نشر آثار  امام خمینی (س)‏‏ ‏‏استخراج و تنظیم شده و توسط مؤسسه چاپ و نشر عروج به چاپ رسیده است. بخش اول این کتاب شامل سه سخنرانی پیرامون محرم و عاشورا  با عناوین ذیل است:  

 • بیانات امام در جمع علمای غرب تهران
 • بیانات امام در جمع گروهی از علما، ائمه جماعات و روحانیون و وعاظ قم و ...
 • بیانات امام در جمع گویندگان مذهبی و روحانیون قم و تهران و استانهای ...

و بخش دوم گویای علل و عوامل قیام عاشورا، فلسفه عزاداری و روضه خوانی است و شامل محرم، دیباچه سرخ شهادت است.

همچنین فصل اول کتاب به علل و عوامل قیام عاشورا می پردازد و شامل بخش های ذیل است: 

 • اهداف قیام عاشورا
 • انتخاب آگاهانۀ شهدای کربلا
 • نتایج و آثار قیام اباعبدالله‏(ع)
 • قیام عاشورا، اسوه آزادگان (کلّ یوم عاشورا و کلّ ارض کربلا)

و در فصل دوم نیز گزیده ای از فرمایشات امام درباره محرم و قیام کربلا فلسفه عزاداری و روضه خوانی بیان شده است. 

*(تبیان عنوان کلی مجموعه آثاری است که در هر مجلد از آن مواضع و رهنمودهای حضرت امام خمینی (س) دربارۀ موضوع خاص، گردآوری و منتشر شده است. محتوای آثار حضرت امام (صحیفه امام و کتابهای ایشان)، در موضوعات گوناگون فیش برداری شده و فیشهای هر موضوع محتوای مجلدات این مجموعه را تشکیل می دهند).

مجموعه مقالات کنگره ها: 

برگزاری کنگره‌های علمی از سوی مؤسسۀ تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) فرصت مناسبی است برای مرور در اندیشه‌های بلند آن حضرت تا دریچه‌های بیشتری از دنیای معارف الهی آن پیرِ استوار به روی عاشقان و شیفتگان گشوده شود. مؤسسه با تشکیل ستاد کنگره‌ها و مجامع علمی، رسالت اجرایی و ساماندهی این کنگره‌ها را به این ستاد سپرد و خوشبختانه تاکنون توفیق برگزاری دهها کنگره و همایش و سمینار فراهم آمده و حاصل و ثمره ماندگار آن بیش از صدها جلد کتاب ارزشمند بوده است.  در ادامه اشاره مختصری بر کنگره‌های برگزار شده در مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(ره) در باره عاشورا و کتب منتشر شده تحت عنوان مجموعه مقالات این همایش ها از نظر می گذرد:  موسسه دو کنگره ( - کنگرۀ بین المللی امام خمینی (س) و فرهنگ عاشورا- 1374 - دومین کنگرۀ بین المللی امام خمینی (س) و فرهنگ عاشورا- 1375) در این زمینه برگزار کرده است و مجموعه مقالات این همایش های در مجلدات مختلف تهیه شده و هم اکنون در اختیار علاقمندان می باشد.  

- ‏‏کتاب مجموعه مصاحبه های انجام پذیرفته به مناسبت برگزاری اولین همایش  کنگرۀ بین المللی امام خمینی (س) و فرهنگ عاشورا ( ‏‏اندیشه عاشورا)‏  دفتر اول

 - مجموعه مقالات کنگره بین الملی امام خمینی (ره) و فرهنگ عاشورا ‏‏به مناسبت‏ ‏‏کنگره بین‌المللی امام خمینی(س) و فرهنگ عاشورا‏‏‏11 و 12 خرداد 1374‏دفتر دوم ( شامل: -‏ ‏‏(دفتر دوم)‏ ‏‏کنگره بین المللی امام خمینی(س) و فرهنگ عاشورا‏ ‏ ‏‏‏11 و 12خرداد 1374‏ با موضوعاتی چون:(عاشورا در نگاهی تحلیلی‏،  زمینه ها و بستر وقوع نهضت عاشورا‏ ‏،  فلسفه و اهداف نهضت عاشورا‏ ‏، درسها و دستاوردهای نهضت عاشورا‏ ‏،  مبانی نظری تحقیق در نهضت عاشورا،  مبانی نظری تحقیق در نهضت عاشورا‏‏، تاریخ نگاری عاشورا ‏ ‏، ‏ رویکرد جامعه شناختی به فرهنگ عاشورا )‏ 

‏- چکیده مقالات دومین کنگره بین الملی امام خمینی (س) و فرهنگ عاشورا دفتر اول  ‏‏12 و 13 خرداد 1375‏‏  دفتر اول‏‏‏‏ ‏‏‏ (مجموعه مصاحبه‌ها به مناسبت کنگرۀ بین‌المللی امام خمینی(س) و فرهنگ عاشورا) ( ‏‏– اساتید مصاحبه‌شونده در این دفتر به‌ترتیب الفباء عبارتند از:‏ ‏‏– دکتر حسین رزمجو (عضو هیئت علمی دانشگاه مشهد)‏ ‏‏– دکتر زهرا رهنورد (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران)‏ ‏‏– دکتر غلامحسین زرگرنژاد (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران)‏ ‏‏– آیةاللّه جعفر سبحانی (استاد و عضو جامعۀ مدرسین حوزۀ علمیۀ قم)‏ ‏‏– دکتر سید جعفر شهیدی (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و مسئول مؤسسۀ دهخدا)‏ ‏‏– حجةالاسلام والمسلمین نعمت‏‏‌‏‏الله صالحی نجف‌آبادی (محقق و استاد حوزۀ علمیۀ قم)‏ ‏‏– علامه سید مرتضی عسکری (محقق و مورخ)‏ ‏‏– آیةاللّه محمدهادی معرفت (استاد حوزۀ علمیۀ قم)‏ ‏‏– دکتر سید عطاءاللّه مهاجرانی (عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس)‏ ‏‏– حجةالاسلام والمسلمین محمد واعظ زادۀ خراسانی (دبیر کل مجمع التقریب بین المذاهب الاسلامیة)‏ ‏‏– حجةالاسلام والمسلمین هاشم هاشم‌زادۀ هریسی (مشاور وزیر آموزش و پرورش)‏ ‏‏– حجةالاسلام والمسلمین علی نظری منفرد (از فضلای حوزۀ علمیۀ قم)‏)

-مجموعه مقالات دومین کنگره بین المللی امام خمینی (س) و فرهنگ عاشورا ‏12 و 13 خرداد 1375‏‏ ‏‏‏‏ ‏‏‏  ـ دفتر 2

 -مجموعه مقالات دومین کنگره بین المللی امام خمینی (س) و فرهنگ عاشورا ـ دفتر 3

علاقمندان می توانند با مراجعه به فروشگاه مرکزی موسسه، واقع در روبروی دانشگاه تهران، پاساژ ظروفچی، منشورات دیگر  مرتبط  موسسه در باره عاشورا  و قیام امام  حسین(ع)  و دیگر منشورات موسسه را تهیه کنند.

 

. انتهای پیام /*
 

سخن هفته

امام فرار شاه را اولین مرحله پیروزی خواندند و این واقعه را در حرکت تکاملی ملت مهم دانستند

امام فرار شاه را اولین مرحله پیروزی خواندند و این واقعه را در حرکت تکاملی ملت مهم دانستند

امام فرار شاه را اولین مرحله پیروزی خواندند و این واقعه را در حرکت تکاملی ملت مهم دانستند. 26 دی یادآور فرار ذلت بار محمد رضا پهلوی از ایران است.زمانی که شاه در مقابل خواسته های مردمی و نهضت بیدار مردم به رهبری امام خمینی(س) نتوانست ایستادگی کند. در فاصله اندکی شاه هم بساط خویش را جمع کرد و از ایران فرار کرد....