امام و روحانیت؛ تحول و فکر در حوزه ها، پیوند با مردم، فهم ادبیات نسل جوان

امام و روحانیت؛ تحول و فکر در حوزه ها، پیوند با مردم، فهم ادبیات نسل جوان

فاضل میبدی: در دیدگاه امام، توجه به جامعه و مردم اصل است. ایشان از همان سال های قبل از 1342 روی آن مسائلی که در جامعه تأثیر می گذشت، حساسیت داشتند؛ یعنی به مسائل جامعه توجه می کردند که بر سر مردم چه می آید؟ چه کسی حاکم است؟ و حاکمان چه کار می کنند؟ کارشان درست است یا نادرست؟

گزارشی از دانشنامه امام خمینی(ره) و ترجمه آن به عربی و انگلیسی

گزارشی از دانشنامه امام خمینی(ره) و ترجمه آن به عربی و انگلیسی

دانشنامه امام خمینی دائرةالمعارفی اختصاصی است بر محور مدخلهای مختلف موضوعی در ارتباط با شخص امام خمینی(ره) به زبان فارسی و در حال ترجمه به دو زبان عربی و انگلیسی که از سوی موسسه در دست تهیه و انتشار است.

کد مطلب: 221 | تاریخ مطلب: 14/08/1396
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

تازه های نشر؛

انقلاب در کشورهای عربی

انقلاب در کشورهای عربی

کتاب «انقلاب در کشورهای عربی» که توسط انتشارات پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی در تابستان 1396 منتشر شده است حاصل 5 سال مطالعه نویسنده در خصوص ماهیت، علل و فرایند وقایع سیاسی و اجتماعی است که در سال 2011 در کشورهای عربی به وقوع پیوست و جغرافیای سیاسی اجتماعی جهان عرب را دگرگون نمود.

به گزارش روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، کتاب «انقلاب در کشورهای عربی» که توسط انتشارات پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی در تابستان 1396 منتشر شده است حاصل 5 سال مطالعه نویسنده در خصوص ماهیت، علل و فرایند وقایع سیاسی و اجتماعی است که در سال 2011 در کشورهای عربی به وقوع پیوست و جغرافیای سیاسی اجتماعی جهان عرب را دگرگون نمود. در این اثر تلاش شده است تا ضمن بررسی تمامی دیدگاههایی که در تبیین این وقایع ارائه شده است، روایتی مستند از تغییر رژیم های سیاسی در کشورهای تونس، مصر، لیبی، یمن و همچنین اعتراضات مردمی در الجزایر و مراکش ارائه شود و سپس به روش تطبیقی تاریخی علل آنها مورد واکاوی قرار گیرد. بر این اساس ابتدا در سطح نظری پس از مرور تحلیلی رویکردهای مرتبط با موضوع و پرسش‌های تحقیق، تلاش گردیده است تا با استفاده از تئوری‌های مطرح انقلاب، دستگاه مفهومی که دربردارنده اکثر سازه‌های محوری و مهم تئوری‌های انقلاب باشد ساخته شود. سپس در پرتو این دستگاه مفهومی که به نوعی برآیند اکثر تئوری‌های مطرح انقلاب محسوب می‌شود به مطالعه واقعه انقلاب در کشورهای عربی پرداخته شود و در ادامه در سطح تجربی این دستگاه مفهومی مورد ارزیابی قرار گیرد.
نتایج حاصل از دیالوگ دستگاه مفهومی تحقیق و واقعیت‌ها و داده‌های شش کشور عربی (چهار مورد انقلابی و دو مورد غیر انقلابی) در یک دوره زمانی شش ساله (2005 تا 2010)، دلالت‌ها و استنباط‌های نظری مشخص و قابل توجهی در مورد اعتبار سازه‌های مهم تئوری‌های انقلاب، نحوه ترکیب این سازه‌ها در انقلاب‌های عربی، اعتبار تجربی دیدگاه‌های نظری موجود در خصوص تبیین انقلاب و برخی ادعاهای مطرح و رایج در خصوص وقایع کشورهای عربی دارد که در این اثر می توان آنها را ملاحظه نمود. 
این کتاب توسط آقای دکتر امیر عظیمی دولت آبادی عضو هیات علمی گروه جامعه شناسی انقلاب اسلامی پژوهشکده تالیف گردیده و می تواند برای محققین و عموم علاقمندان به وقایع و تغییرات سیاسی اجتماعی کشورهای عربیِ خاورمیانه و شمال آفریقا جالب و خواندنی باشدعلاقمندان می توانند با مراجعه به فروشگاه مرکزی موسسه، واقع در روبروی دانشگاه تهران، پاساژ ظروفچی، منشورات موسسه را تهیه کنند.

مولف: دکتر امیر عظیمی دولت‌آبادی
سال: 1396
محل نشر: تهران
نوبت چاپ: اول
صفحات: 318
شمارگان: 1000

. انتهای پیام /*
 

سخن هفته

در آرزوی زیارت ثامن الحجج (ع)

در آرزوی زیارت ثامن الحجج (ع)

در آرزوی زیارت ثامن الحجج (ع)/ امام خمینی(ره): عتبه بوسی مولا علی بن موسی از آرزوهای من است. کراراً هم از خراسان اظهار لطف کردند آقایان و دعوت کردند. و من اگر فرصتی پیدا بکنم آرزو دارم که بیایم خدمت ایشان و خدمت همه ملت خراسان، لکن شما می‏دانید که الآن من گرفتاریهایی دارم و در یک اجتماعات بزرگی هم برای من میسور نیست که رفت و آمد کنم، از این جهت، عجالتاً، موقتاً، معذور هستم. امیدوارم که دعا بفرمایید من موفق بشوم به همچو توفیق بزرگ. ...