آیت الله سید حسن خمینی: انتقادپذیری یکی از آثار عزّت است

اگر بخواهیم یکی از بزرگترین صفات امام راحل را بر شماریم؛ این است که به مردم، جامعه، کشور و ملت ما عزت بخشید.

کد : 357 | تاریخ : 02 فروردين 1397

به گزارش روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، آیت الله سید حسن خمینی شامگاه سه شنبه در مراسم تحویل سال نو در حرم مطهر امام با اشاره به ایام ماه رجب و شب شهادت امام هادی(ع)، گفت: ایشان می فرمایند، «کسی که خود را پست می شمارد از شر او ایمن نباشید»؛ البته به ذهن ما می آید کسی که چنین است حقیر است و ضرری برای ما ندارد.
تولیت موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) و آستان امام خمینی(ره) تصریح کرد: بر اساس این روایت چنین نیست، زیرا اگر کسی عزت نفس نداشته باشد؛ آمادگی برای هر فراز و فرودی دارد؛ اما آنچه باعث می شود انسان از مدار خود خارج نشود، عزت نفس است.
وی با بیان حدیثی از حضرت علی(ع) مبنی بر اینکه بنده غیر خودت نباش؛ زیرا خدا تو را حرّ آزاده آفریده است، گفت: اگر انسان بنده کسی نبود و آزاد بود، ذلیل نمی شود و تن به خفت نمی دهد. 
یادگار امام اضافه کرد: اگر به انسان آزاده بگویید گناه موجب خفت است، عزت نفس او را از انجام گناه بازمی دارد.
وی گفت: انسانی که عزیز است به مال دیگران دست درازی نمی کند، دروغ نمی گوید، تهمت نمی زند و عقده گشایی نمی کند.
وی با طرح این سوال که اگر بخواهیم عزتمند باشیم چه باید کنیم؟ گفت: عزت اصلی مربوط به خداست و بنابراین، اگر می خواهید نزد مردم عزیز باشید باید رابطه تان با خدا را به خوبی تنظیم کنید؛ کسانی که اینگونه اند، به فرموده قرآن خداوند مهر آنها را در دل مردم قرار می دهد. 
آیت الله سید حسن خمینی ادامه داد: وقتی آدمی عزیز شد دنیا و آخرت را زیبا می بیند؛ عزت به انسان چشم روشن بین می دهد و به او هویت مستقلی در جهان می بخشد که آن وقت می تواند با دنیا یک ارتباط عاطفی برقرار کند. 
یادگار امام گفت: اگر بخواهیم یکی از بزرگترین صفات امام راحل را بر شماریم؛ این است که به مردم، جامعه، کشور و ملت ما عزت بخشید.
تولیت موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) یادآور شد: اگر بگوییم؛ دوره امام راحل آغاز چه نقطه ای در تاریخ ایران بود، آن نقطه عزت ملی و عزت اسلامی است و ما این دستاورد را نباید دست کم بگیریم؛ زیرا یکی از دستاوردهای بزرگ برای جامعه اسلامی است.
وی با بیان اینکه «عید» به معنای عودت و بازگشت است، توصیه کرد: سعی کنیم نو شویم و عزت شخصی، خانوادگی و جمعی خود را دوباره به دست آوریم و در نوروز به عزت نفس خویش بازگردیم و اگر ظرفیت هایی از حقارت را در خود می بینیم، آن را کور کنیم.
مراسم تحویل سال نو با حضور خانواده معظم شهدا و ایثارگران، عموم مردم، اعضای بیت شریف امام با انجام دعا و نیایش و قرائت قرآن در حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) برگزار شد.(جماران)

انتهای پیام /*